Soru sormak veya topluluğumuza nasıl katılabileceğinizi öğrenmek için bize ulaşabilirsiniz.


   

   

   

  Göndermeden önce kutuyu işaretleyin.

  Efektif altruizmi tanıtabileceğimiz etkinlikler düzenlememize yardımcı olabileceğinizi düşünüyorsanız sizden haber bekliyoruz. Gönüllü olarak çalışıyoruz ve kâr amacı güden bir topluluk değiliz.

  KISA KISA

  Sıkça Sorulan Sorular’dan efektif altruizmi daha iyi anlamanızı sağlayacak birkaç soru seçtik.

  Efektif altruizm nedir?

  Efektif altruizm dünyaya en yüksek yararı sağlamaya çalışan felsefi bir yaklaşım ve sosyal bir harekettir. Amacı, dünyada var olan sorunlar arasından hangilerinin öncelikli olanları saptamak, söz konusu sorunlar için en etkili çözüm yollarını geliştirmek ve bireylerin çözüme ilişkin sorumluluk almasını sağlamaktır. Efektif altruistler gelirlerinin, zamanlarının, kariyerlerinin ve yaşamlarının kayda değer bir bölümünü öncelikli sorunların çözümüne ayırmanın bir etik yükümlülük olduğuna inanırlar.

  "Efektif" ve "altruizm" sözcükleri ne anlama geliyor?

  “Efektif” sözcüğü “etkili, verimli” olarak kullanılırken “altruizm” sözcüğü bencilliğin karşıtı olan “özgecilik, diğerkâmlık” anlamına geliyor. “Efektif” ve “altruizm” sözcüklerinin birleştirilmesi ise dünyanın öncelikli sorunlarına bilimsel, kanıt temelli ve etkili çözümler bulmanın gerekliliğini ve alışılageldik “yardımseverlik” ve “hayırseverlik” yöntemlerinin ötesine geçmemizin önemini ifade ediyor.

  Efektif altruizmin diğer yaklaşımlardan ve hareketlerden farkı ne?

  Dünyayı iyi yönde değiştirmek için birbirinden farklı yaklaşımlar var. Efektif altruizm, benimsenebilecek yaklaşımların önemli bir bölümüne karşıt değil ve onları dışlamıyor; yine de belirli ayırt edici noktalardan söz açabiliriz.

   

  Efektif altruizm, tanık olduğumuz kötü durumlardan bazılarını diğerlerinden önce çözmemiz, başka bir ifadeyle, sorunları önceliklendirmemiz gerekliliği ile yüzleşmemizi sağlar. Efektif altruizme göre yaptığımız her eylem kaçınılmaz olarak olası diğer eylemleri yapamamamız sonucunu doğuracağı için çözülmesi öncelikli sorunları belirlememiz bir zorunluluk hâlini almalıdır.

   

  Efektif altruizm, sonuçların ölçümüne ve değerlendirilmesine ağırlık verir; eylemlerin, bağışların ve yardımların ne kadar yarar sağladığını bilimsel yöntemler ve kanıtlar ile anlamaya çabalamanın ve gerekiyorsa çözümleri yeniden değerlendirmenin merkez önemde olması gerektiğini savunur. Bilimsel yöntemler kullanılmazsa ve kanıtlar dikkate alınmazsa arzu edilen çözümler sağlanamayabilir.

   

  Son olarak, efektif altruizm dünyaya sadece entelektüel bir katkı yapmaz. Efektif altruizm, etik çıkarımların eylemlere dönüştürülmesini gerektirdiği için sadece bir teori değil ama aynı zamanda bir pratiktir.

  Nasıl efektif altruist olabilirim?

  Başlangıç olarak efektif altruizm hakkındaki kaynaklarımızı incelemenizi ve araştırma yapmanızı öneririz. Düşüncelerinizi olgunlaştırdığınızda aşağıdakileri değerlendirebilirsiniz.

  • Aşırı yoksulların yaşam koşullarını iyileştiren ve aşırı yoksulluğun ortadan kaldırılması için çalışan efektif kuruluşlara bağış yapabilirsiniz.
  • Hayvanların sahip olduğu hakları tanıyarak ve her yıl yüz milyarlarca hayvanın maruz kaldığı şiddetin bir parçası olmayı reddederek vegan olabilirsiniz. Hayvan refahını yükseltmek için çalışan efektif kuruluşlara bağış yapabilirsiniz.
  • Karbondioksit salınımınızı azaltmak için tüketimlerinizde, alışverişlerinizde, yolculuklarınızda doğaya duyarlı seçimler yapabilirsiniz.  “Karbon dengelemesi” yöntemini takip ederek efektif kuruluşlara bağış yapabilirsiniz.
  • Kariyerinizi olabildiğince yüksek yarar sağlayacak şekilde tasarlayabilirsiniz. Daha fazla bağışlamak için daha fazla kazanmayı amaçlayabilir ya da diğerlerinden daha iyi olduğunuz ve yararı yüksek olan alanlarda çalışabilirsiniz.
  • Politik kampanyaların içinde olarak yapısal dönüşüme katkıda bulunabilirsiniz.
  • Efektif altruizm topluluğuna katılarak efektif altruizmi yayabilirsiniz.

  Efektif Altruizm Türkiye'ye nasıl katılabilirim?

  Sitemizi takip ederek, Efektif Altruizm Türkiye grubuna ve duyuru grubuna kayıt olarak ve etkinliklerimize gelerek aramızda bulunabilirsiniz. Her ayın dördüncü cumartesi günü İstanbul’da yaptığımız tartışmalara katılmak isterseniz İletişim sayfasını kullanabilirsiniz.